עיקרון ובסיס של תזונה קיטוגנית 2 - יתרונות וחסרונות


בפוסט הזה אני רוצה לספר למה לצפות ממעבר לתזונה קיטוגנית, אילו יתרונות ואילו חסרונות יש במעבר הזה. אבל לפני הכל אני רוצה לציין שכנראה בכל תזונה יש יתרונות וחסרונות ותופעות לוואי. אני אתחיל דווקא מתזונה הכי רגילה שרוב האנשים חיים לפיה (וגם אני עד לפני 5 וחצי חודשים).

כשאנחנו מדברים על כל סוג "מיוחד" של תזונה, אנחנו לרוב נוטים לשאול ולחשוב על תופעות לוואי כי נדמה שחסר משהו. אך בתזונה הרגילה איננו קוראים לזה כך. כשפונים לרופאים עם בעיות סוכר גבוה, או כבד שומני, או טריגליצרידים גבוהים, או בעיות בתפקודי כליות, כבד או לב, בעיות בתפקוד בלוטת התריס, שיבוש הורמונלי, לחץ דם גבוה, השמנה, בעיות מטבוליות, תשישות, פצעונים בעור, בעיות במערכת העיכול וכו' וכו' וכו' איננו אפילו מעילים בדעתנו שכל אלה הם לרוב תופעות לוואי של תזונה לקויה. אנחנו פשוט נוהגים לחשוב שחלינו. כן, פשוט כך, היינו בריאים ופתאום משהו השתבש בגוף. למה? כך. מישהו יגיד הגיל, מישהי תגיד הריון, מישהו אחר יגיד סטרס, עוד מישהו יפיל הכל על הגנים וכד'. אבל אף אחד לא יחשוב "רגע? מה אני אוכל שגורם לזה? איך המזון שלי משפיע על תגובות הגוף שלי? האם אלו תופעות לוואי של תזונה לקויה?" אז התשובה היא פשוטה - כל אלה תופעות לוואי של תזונה לא נכונה, לא טובה, לא בריאה. תופעות לוואי. זהו. תחשבו על זה. בפסקה הקטנה הזאת יש הרבה חומר למחשבה.

 ועכשיו לקיטו. אני מאוד רוצה להיות גלויה וכנה. אגב, בקבוצות קיטוגניות למיניהן מאוד מאוד לא אוהבים את הקנות הזאת ואם כבר מדברים בצורה כנה אז או ש: 1. חוסמים ומעיפים מהקבוצה; 2. אומרים לכם שאתם עושים ומבינים את התזונה הזאת לא נכון; 3 אומרים לכם שאתם משקרים כי "אני כבר 20 שנה אוכל קיטוגני ושום תופעת לווי לא קרתה לי"; 4. משכנעים אתכם שאתם רק בתחילת הדרך ועוד קצת והכל יעבור ושום תופעת לוואי לא תשאר. הרוב המכריע של משתתפי הקבוצות הקיטוגניות מתייחסים לתזונה הזאת כמות דת, או ליתר דיוק כמו כת שאסור להרהר, לתהות ולהטיל ספק (אבל בכנות, כך זה גם בקבוצות של טבעונות. משום מה אנשים נוטים להתייחס בקנאות יתרה לדרך שסיגלו לעצמם).

אז אני פחות אמיצה וממש לא לוקחת אחריות על בריאות של אף אחד כל עוד אין לי הכשרה רופואית, ו99.99999% מהיועצים בקבוצות האלה אינם רופאים ואינם בעלי שום הכשרה רפואית. לרוב אלה אנשים נחמדים ונדיבים במידע שנמצאים תקופה ארוכה יותר מכם בתזונה. רובם ככולם אוטודידקטים, כלומר למדו מהו קיטו מיוטיוב, ספרים ומידע אחר ברחבי הרשת, בדיוק כמוכם (בינתיים זה לא משהו שמלמדים באוניברסיטה ועושים על זה תואר). וזה מאוד נחמד להתייעץ אתם כי באמת יש להם יותר ניסיון, אך הבטחון שלהם לשכנע אתכם שרק הם יודעים מה נכון ואיך נכון הוא חסר אחריות. ההתיחסות המחמירה לקיטו אפילו יותר מדת, לגמרי מיותרת חסרת אחריות ולרבים אף גורמת להתרחק מהתזונה שמאוד חורגת ממה שהתרגלנו במהלך עשרות שנות חייהם.

 תזונה קיטוגנית פותחה לראשונה בשנות ה-20 של המאה הקודמת כמענה רפואי לילדים עם התקפים אפילפטיים שאינם מגיבים לתרופות. כלומר, מלכתחילה תזונה קיטוגנית פותחה עבור ילדים חולים במחלה מסוימת. ולכן אני מסתייגת לחלוטין מכך שתזונה קיטוגנית, ורק היא, בהכרח נכונה ובריאה לכל האנושות בלי יוצא מן הכלל. לתפיסתי, התזונה הזאת מאוד נכונה לנו לתקן את הנזקים שכבר נוצרו בגופנו לאור אכילת זבל במשך כל ימי חיינו וסדר אכילה לא נכון. היות שרובנו כאלה, היא אכן תהיה נכונה לנו לפרק זמן מסוים. אינני יכולה לומר לאיזה פרק זמן, זה כנראה תלוי בגודל הנזק שכבר נגרם ובכמות הפסולת שהגוף אגר. וכמובן לאחר פרק זמן זה בשום אופן אין לחזור לאותו התפריט ולאותה התזונה הלקויה שכבר פגעה בנו פעם. כמו כן, אני גם מסתייגת מכך שרק תזונה קיטוגנית או פליאוליטית הגיוניות אבולוציונית עבור בן אדם. לא מובן למה מישהו החליט שמכל תקופות האבולוציה דווקא תקופה פליאוליטית מסמלת את התזונה הנכונה, כי מטבעו בן אדם יכול ומסוגל לאכול ולעכל את כל המזונות, אלא אם זה בן אדם עם רגישות/מחלה למזון מסוים. אז לכל תקופת האבולוציה היה נכון בדיוק את מה שהיה נכון לאותה התקופה. ותזונה של כל תקופה הייתה מושפעת לפני הכל מאקלים ומאזורים. אין ולא הייתה תזונה נכונה אחת עבור כל בני האדם הקדמוניים, אין ולא הייתה תזונה אחת מסוימת נכונה לכל התקופות לכל האזורים. אחרת לא היינו שורדים ומגיעים עד היום. התזונה הלא נכונה ופוגענית היחידה שאי פעם הייתה קיימת היא... התזונה של המאה האחרון: אוכל מתועש, אוכל מהונדס, אוכל לא טבעי, אוכל עתיר בסוכרים וסירופ תירס פרוקטוז וגלוקוז, ושומני טרנס, אוכל מהיר הכנה, ג'נק פוד, אוכל מלא בחומרים משמרים וכימיקלים, בצבעי מאכל, במשפרי טעם וריח מלאכותיים. אוכל שאבולוציונית כלל לא נועד למאכל אדם. אוכל שמזמין וגורם לנו לאכול בלי הפסקה בכל שעות הערות שלנו ולא לפי רמת הרעב והשובע הפיזיולוגיים. עד לפני כ-70 שנים אחרונות האנושות לא ידעה כל כך הרבה רע שמגיע מהתזונה.

 טוב. היתרונות של תזונה קיטוגנית:

 

1.      בראש ובראשונה זו כמובן ירידה במשקל. זאת לא סתם ירידה במשקל. זאת ירידה במשקל כשאתם אוכלים חופשי לשובע, כשאתם אוכלים שומנים וחלבונים בלי חשש ומרזים(!), כשאתם לא מרעיבים את עצמכם, לא סופרים קלוריות ולא רושמים כל ביס שנכנס לפה, כשאתם יורדים במשקל לא מתוך הרעבה וגרעון קלורי עצום, אלא מתיקון של תהליכים הורמונליים בגופכם. חלום של כל אחד: לאכול טעים, לא להיות רעבים ולרזות.

 

2.      יתרון נוסף זה כמובן איזון של סוכר בדם (אבל גם בסעיף של חסרונות יהיה לי מה להגיד על סוכר וזה אפילו יישמע סותר את הסעיף הזה). בתזונה קיטוגנית לא אוכלים סוכרים ופחממות שהם אלה האחראים על מחלת הסכרת ותנגודת אינסולין. אנשים שכבר יש להם אי אילו בעיות עם סוכר בדם ואפילו סכרת סוג 2, מדווחים על ירידה משמעותית בניתוני הסוכר בדם ועל הורדת כמות התרופות שהם נוטלים לאיזון הסוכר.

 

3.      עוד יתרון, בעיית כבד שומני נפטרת די במהרה. כן, מה ששמעתם: אוכלים שומן ונפטרים מכבד שומני. הכיצד? מי שאחראי על כבד שומני הם הסוכרים, הפחממות ופרוקטוז ולא השומן. כנ"ל לגבי הטריגליצרידים.

 

4.      לא תאמינו אבל גם העור מתנקה והופך להיות צעיר יותר. יש כמה סיבות להופעת אקנה. אחת מהן יכולה להיות קשורה לתזונה ולרמת הסוכר בדם. תזונה עתירה בפחממות מעובדות וסוכרים עלולה לשנות איזון של הבקטריות במעים, לגרום לעליות וירידות חדות של סוכר בדם ולהשפיע לרעה על בריאות העור.

 

5.      איזון הורמונלי.

 

6.      ירידה ברמה של הכולסטרול הרע והטריגליצרידים ועליה ברמה של הכולסטרול הטוב (HDL).

 

7.      שיפור סימפטומים של שחלות פוליציסטיות.

 

8.      תזונה קיטוגנית יכולה לחזק ולהגן על המוח ותאי עצבים. לפי כך היא יכולה לעזור למנוע או לשלוט במצבים כמו אלצהמייר.

 

9.      ירידה משמעותית בהתקפים אפילפטיים.

 

10. תזונה קיטוגנית יעילה מאוד כטיפול בתסמונת מטבולית.

 

11. כאבי ראש ומיגרנות יורדים כמעט לאפס. אני לגמרי על עצמי. בגדול, רוב שנות חיי לא סבתי לכאבי ראש ומיגרנות, אקמול ואופטלגין לעולם לא נכנסו לדלת ביתי. אך בכמה שנים אחרונות התחלתי לסבול מכאבי ראש מאוד חזקים שהיו מביאים אפילו להקאות. ולפני שנה וחצי אף גיליתי שיש לי לחץ דם גבוה. אז הדבר המאוד משמח עבורי זה שמזה כמעט חצי שנה שאני בתזונה איני יודעת כלל מה זה כאבי ראש, גם במצבים של לחץ, ולחץ הדם כיום לא רק שלא גבוה, הוא אף מתחת לממוצע.

 

12. שמעתי דיווחים מאנשים שסבלו מהתקפי חרדה שההתקפים נעלמו.

 

13. ואחרון ומאוד חשוב - תזונה קיטוגנית גומלת מהתמכרות לסוכר ודברי מתיקה, גומלת מזלילה בלתי פוסקת ונשנושים תמידים, לגמרי גומלת מאכילת ג'אנק ואוכל מעובד ומתועש. אחרי חודשים בקיטו, משהו משתנה במוח, בתפיסה של מה שנכנס לגוף שלכם ולכן גם כשרוצים קצת לחרוג מהתזונה, עדיין אין חשק להכניס זבל לפה.

 

היתרונות הינם רבים ומאוד חשובים. ללא ספק אני מאושרת שגיליתי זה מכבר את התזונה הזאת ואומנם לקח לי זמן רב לעבור אליה, אבל הגעתי אליה שלמה עם עצמי ומוכנה לכל הוויתורים הכרוכים בה (כמובן הוויתורים הם המאכלים האהובים ע"ב סוכר ופחממה). ואני בהחלט ממליצה על התזונה הזאת כאורח חיים בריא. מערכת העיכול היא המוח השני שלנו, ואולי אפילו הראשון היות שתפקוד תקין של מערכת העיכול משפיע על תפקוד המוח ועל כל תפקוד הגוף.

 עם זאת, לא אסתיר שיש גם תופעות לוואי. אני משערת שהנזק מתופעות הלוואי הרבה יותר קטן מאשר הנזק מתופעות לוואי של תזונה רגילה (הזכרתי אותם בתחילת הפוסט).

 

1.      תופעת לוואי הכי נפוצה היא עצירות. או אולי יותר מדויק לומר "יציאות מועטות". יש לזה כמה הסברים, אחד הוא כי נכנס פחות אוכל - יוצאת פחות פסולת. בקיטו אוכלים כפעמיים ביום או אפילו פעם אחת, אין נשנושים ושבעים מאוכל מזין עתיר שומן וחלבון ולא מפסולת. לכן בהחלט פחות נכנס - פחות יוצא. שומנים וחלבונים הם חומרי בנייה של הגוף, לכן הרבה מהם מתבזבזים לבנייה ופחות לפסולת.

אבל יש עוד הסבר. בקיטו לא אוכלים כלל פירות וגם לא את כל הירקות. לא אוכלים פחממות על כל סוגיהן, כולל דגנים מלאים וקטניות. משמע יש חוסר בסיבים ופעילות מעים עלולה להיות איטית יותר.

כך או כך, התופעה לא כל כך נעימה. האם יש פתרון? יש.

לשתות הרבה מים במהלך היום. בקיטו זה אף יותר חשוב. פחממות אוגרות נוזלים בגוף. 1 גרם פחממה אוגר 6 גרם מים. ברגע שאין פחממות בתזונה, המים אינם מתעכבים בגוף ואנו זקוקים למלא בכל פעם את החסר. לכן שתייה מרובה גם מסייעת למערכת העיכול. כשאין מספיק נוזלים, מערכת העיכול לוקחת את הנוזלים מהמזון שאכלנו, וכתוצאה מכך אותו המזון בתהליך הסופי שלו (איך לומר בעדינות... הקקי) יוצא קשה ויבש, תחושה לא נעימה בשירותים.

וסיוע נוסף זה כדורי מגנזיום ומלח. מלח הימלאיה או מלח ים - המלחים הטבעיים שמכילים את המינרלים. בתזונה קיטוגנית לא פוחדים ממלח. אדרבא, מוספים מלח בנדיבות למזון, ויש גם המלצות לשתות מי מלח (ניסיתי, לטעמי זה רק לאמיצים, הייתה לי תחושה איומה עם שתיית מלח מהול בכוס מים. דוחה, עשה לי בחילה, אבל בהחלט משפר את פעילות המעים. אבל יש כאלה ששותים מי מלח על בסיס יומי).
ודבר אחרון, פעילות ספורטיבים, ובמיוחד תרגילי בטן מאוד משפרים את פעילות המעיים. מניסיון. עושה פלאים.

 

2.      תופעת לוואי נפוצה נוספת זה שרירים תפוסים. זה קורה לכל אחד במעבר לקיטו. מכירים את זה שבלילה נתפסים השרירים ברגליים? אז כזה. בכל לילה. כמה פעמים בלילה. מה עושים? כדור או שניים מגנזיום לפני שינה.

 

3.      יש אנשים שמדווחים על נשירת שיער. אצלי למשל השיער להפך - התחזק, אך אני רואה לעתים תכופות תלונה כזאת. אני משערת שגם זה קשור למינרלים שבתזונה קיטוגנית יכול להיווצר מחסור, ולכן כדאי לתסף את התזונה בויטמינים ומינרלים מסוימים.

 

4.      לא אחת ראיתי תלונות על חוסר אנרגיה ובעיקר בפעילות גופנית. זה סימפטום שנקרא "שפעת קיטו", הוא בהחלט זמני וקורה בעיקר בתחילת התהליך. אני אומרת את זה לא מניסיון, כי לי זה לא קרה, אלא מתוך מה שקראתי וראיתי אצל אחרים.

 

5.      תזונה קיטוגנית לרוב מלווה בצום לסירוגין - פרק זמן בין ארוחה לארוחה שלא אוכלים בו שום דבר למעט שתייה לא מתוקה ונטולת קלוריות כגון מים, תה, קפה בלי כלום. אחד היתרונות של צום לסירוגין זה הורדת רמת הסוכר והאינסולין בדם (ויש עוד לא מעט יתרונות מדהימים). אבל ראיתי שיכול לקרות גם מצב הפוך: בבדיקת דם בבוקר לאחר צום ממושך, נגיד של 16-18 שעות, סוכר בדם גבוה מהרגיל. הוא לא בהכרח גבוה יותר מהנורמה, אך גבוה יותר מהרגיל ובטח ממה שמצופה כשלא אוכלים בכלל סוכר. קרה לי וקרה גם לאחרים רבים. לי אין ולא הייתה אף פעם בעיית סוכר גם לא בהריונות. גם עכשיו כמובן אין וכשאני אחרי צום מתון יותר הסוכר שלי די נמוך, אך הופתעתי לראות עליה בסוכר בבדיקת דם לאחר צום של 18 שעות. ראיתי שיש אי אילו הסברים לכך, כנראה התופעה הזאת הגיונית ולא מזיקה וזה קורה רק לאחר צומות ארוכים יחסית.

 

6.      ריח אציטון מהפה. התופעה הזאת לא פוסחת על אף אחד. כן, לצערי, וזה לא קשור לצחצוח שיניים. זאת תופעה של שריפת שומן והפיכתו לקיטונים - מקור אנרגיה לגוף במקום גלוקוז. האם יש מה לעשות עם התופעה הזאת? לא יודעת, טרם מצאתי פתרון חחח

 

7.      מחסור בויטמינים ומינרלים. גם כאן יש מי שיגיד שאם עושים את הקיטו נקי ונכון אז לא יהיו מחסורים וכו'. אבל הי, בגדול "נקי ונכון" זאת מילת המפתח לכל תזונה! אפשר גם לאכול פחממות ופירות נקי ונכון ולא להגיע למחלות והשמנה. ואיני מסכימה בעליל ש"אלוהי" הקיטו טוענים כאילו פחממות ופירות כלל לא טבעיים ולא הכרחיים לבני אדם. זה לא נכון. בכל שנות האבולוציה בן אדם אכל כל מה שהיה נגיש לו לאכול בהתאם לאקלים ובהתאם למקום המצאותו. כמובן כולל פירות ודגנים. המכה הגדולה ביותר הגיע במאה האחרון של פיתוח תעשיית המזון, אוכל מהיר ומעובד עתיר בסוכרים וחומרים שלא נועדו למאכל אדם. בערך בשנות החמישים של המאה הקודמת ד"ר אנסל קיס פרסם מחקר שציין קשר אפשרי בין צריכת שומן לתמותה ממחלות לב. העבודה שלו התבססה על 7 מדינות. מתוך 22 אותן חקר... הוא בחר את המדינות שסיפקו תשובה לתאוריה שלו. או במילים אחרות, תחילה ירה את החץ ורק אחרי זה סימן את המטרה. בעקבות מחקרו של קיס American Heart Association יצאה בהזהרה עבור כלל אוכלוסיית ארה"ב שתזונה עשירה בבשר, שומן וביצים מביאה לתמותה ממחלות לב.

כתוצאה מכך גם תעשיית המזון הושפעה מהמלצות גורפות להפחית בשומן. אך כידוע אוכל שמן טעים יותר. חלב מלא, בשרים שמנים, מוצרי חלב שמנים וכד' הם טעימים ומזינים יותר. אך ברגע שהמזון המתועש הופך להיות דל בשומן, חייבים לשפר את טעמו על ידי... סוכר, כמובן. סוכר ושאר חומרים בלתי מזוהים. מכאן תעשיית המזון מדרדרת, האוכל הופך להיות יותר ויותר מעובד ורווי בסוכרים ובתוספי טעם מלאכותיים, בשומני טרנס צמחיים זולים ולא איכותיים ואנחנו מתמכרים לאוכל זבל עם טעמים מחוזקים ולא טבעיים. המזון שלנו כיום רחוק מלהיות נקי ונכון.

 

אז למה אני מספרת את כל זה? אני חוזרת להתחלה: תזונה נקייה ונכונה היא מילת המפתח לכל תזונה, לדעתי, ולא רק לקיטו. אז כמו שאפשר להיות בתזונה הרגילה בצורה לא נכונה, כך גם אפשר להיות בקיטו בצורה שלא נכונה ועל ידי כך להגיע למחסור בויטמינים ומינרלים. וזה מאוד קל להגיע לזה. ודווקא בקיטו. למשל, חלקי פנים של בעלי חיים עשירים בכל הויטמינים ומינרלים החיוניים לגופנו ויש הטוענים שהם לגמרי מחליפים את כל הפירות והירקות שלכאורה חסרים בתזונה קיטוגנית. אבל אני לגמרי בטוחה שלא כל אחד אוהב חלקי פנים, ולא כל אחד אוכל אותם לפחות כמה פעמים בשבוע. כמו כן, ישנה המלצה לאכול הרבה עלים ירוקים כגון תרד, קייל, חסה, עלי בייבי, כרוב, כרובית, ברוקולי, פטרוזיליה וחבריה. אבל גם זה לא כל אחד אוהב ולא לכל אחד מתאים וגם לא תמיד יש זמן וחשק להשקיע בסלט גדול עם מגוון עלים. כמו כן גם מלח ים או מלח הימלאיה בשפע, גם לא כל אחד אוהב. סיבים - בקיטו משתמשים בפסיליום כתוסף לאפייה, משתמשים גם בזרעי צ'יאה ופשתן, אבל גם כאן לא כל אחד אוכל אותם על בסיס יום יומי (אני לא אוכלת אותם בכלל, למעט פסיליום פעם בבבבב רק לצורף אפייה). נוסף לכך, הרבה פעמים יש תחושה שנמאס מבשר בכל יום ומתחשק משהו אחר, קליל יותר, אולי גבינות, אולי קצת יותר ירקות. אבל הרבה גבינות לא בריא ולא מומלץ על פי קיטו וגם מעקבות את הירידה במשקל. בשר אדום גם לא לכל אחד מתחשק לאכול מדי יום. אבל דווקא הוא וכבד הכי עשירים בברזל. ומה קורה כשלא אוכלים בשר בכל יום? כשמגוונים בעופות ודגים, גבינות? הגוף לא מקבל מספיק ברזל ומינרלים אחרים. ומכאן אני מגיעה לסיף הבא...

רק אציין שויטמינים אשר הכי חשוב לספק לגופכם הם ויטמינים של קבוצת B, כל הויטמינים של קבוצת B, ויטמים D, אומגה 3,  ויטמין K, ויטמין A ווטמין C. מהמינרלים מגנזיום, אבץ, אשלגן וכמובן ברזל.

 

6.      התפתחות אנמיה. נשמע הזוי? בהחלט. מי היה מאמין שתזונה שכולה מבוססת על בשר עלולה להוביל לאנמיה?? המחקר הזה נעשה על ידי עכברים ומצביע כי תזונה קיטוגנית לטווח ארוך (60 ימי חים של עכברים שווים לשנתיים של חיי אדם) עלולה להוביל לאנמיה. מחקר נוסף נעשה על ילדים להם הוצעה תזונה קיטוגנית בתור טיפול להתקפים אפילפטיים. גם במחקר הזה נצפתה ירידה משמעותית בברזל. המחקרים האלה לא מסבירים מדוע, אך התעניינתי בעצמי. ומסתבר ש:

 

לספיגה מיטבית של ברזל מסייע מאוד ויטמין C. חוששתני כי בתזונה קיטוגנית בהחלט יש מחסור בויטמין C. חלק ניכר מירקות אינם בתזונה, כמו למשל פלפל גמבה שהוא הכי עשיר בויטמין C. וכמובן פירות כמו מנגו, קיווי, תפוז, תותים, אפרסמון וגם אחרים. ייתכן ומחסור בויטמין C מקשה על ספיגת ברזל.

 

כמו כן שומן. שומן הוא המרכיב העיקרי של תזונה קיטוגנית, אך הוא מפריע לספיגה טובה של ברזל.

 

מה שעוד גיליתי זה שהגוף כולו יכול לעבוד על קיטונים, חוץ מ... תאי דם אדומים. תאי דם אדומים לא יכולים להשתמש בקיטונים, הם זקוקים לגלוקוז. יש מי שיגיד שהגוף חכם והוא יודע לבד להפיק גלוקז גם מהחלבונים שבתזונה. אך אני משערת שאף אחד לא בדק ולא חקר כמה גלוקוז נדרש ע"מ לספק תפקוד תקין של כדוריות הדם האדומות, וגם כמה גלוקוז הגוף יודע להפיק מחלבונים והאם זה בכלל מספיק עבור תפקוד כדוריות הדם האדומות?

 

בתזונה הרגילה יש תגבור של ברזל גם מן הצומח: טחינה, קטניות, ירקות ופירות מסוימים, כוסמת ועוד. בקיטו מסתמכים רק על הבשר וחלקי פנים. וכמו שאמרתי קודם, לא תמיד ולא כולם מסוגלים לאכול בשר אדום וחלקי פנים כל יום כל הזמן.

 

וסיבה נוספת שעולה על דעתי זה מעט מזון. כמובן לא כולם אוכלים מעט, אני פוגשת אנשים בקיטו שמתחילים את הבוקר עם 4-5 ביצים על חמאה ובייקון ולצהרים-ערב אוכלים סטיק גדול וחתיכת שומן בצד. ואגב, הם בהחלט גם יורדים במשקל ומשפרים את בריאותם. מה שאני באה להגיד שלא כולם מסוגלים לאכול כמויות כאלה. אני אישית מסתפקת בבוקר בביצה אחת מטוגנת על חמאה, כמה פרוסות גבינה שמנה או נקניק טוב, ובצהריים למשל חצי דג מושט או פרגית אחת עם קצת ירקות או חתיכת סינטה או 2-3 כנפי עוף ו-30 גרם אגוזים. נוסף לכך צום לסירוגין או אפילו צום של 24 שעות. כן, הרבה פעמים אני אוכלת רק ארוחה אחת ביום. בין אם כי לא מתחשק לי עוד ארוחה, בין אם כי לא יוצא לי לאכול בשעה הקבועה שלי ואז אני מדלגת על ארוחה. וברור שבארוחה אחת שאני אוכלת, איני אוכלת את כמות המזון היומית. זה אפילו לא מגיע ל-1000 קלוריות.

 

תראו, אלה ההשערות שלי. יש שני מחקרים שמצביעים על כך שתזונה קיטוגנית עלולה לגרום לאנמיה. בעקבות כך התחלתי לחקור וללמוד איך יתכן מצב כזה. אך הדברים האלה דורשים מחקרים מעמיקים וידע בביוכימיה, רפואה ותזונה כי יש כל כך הרבה גורמים שמשפיעים אחד על השני ודורשים סימביוזה כדי לעבוד בשלמות. נכון להיום בתזונה קיטוגנית אין מספיק מחקרים ארוכי טווח.

 

7.      ותופעת לוואי אחרונה אך הכי מהנה וכיפית - זה תקציב נדיב עבור מלתחה חדשה חחחחחח תתכוננו להחליף את  כל ארון הבגדים שלכם כי אחרי כמה חודשים לא תזהו את גופכם!

 לסיכום: לטעמי בקיטו יש הרבה יותר יתרונות מחסרונות, מה גם שאת כל החסרונות ניתן להשלים. אך בהחלט כדאי לדעת ולקחת בחשבון. יש עוד תופעות לוואי המוזכרות ברוב המאמרים על קיטו, אך היות שלא נתקלתי בהם בעצמי והאמת גם לא פגשתי אנשים שבאמת סבלו מהם, איני מציינת אותם כאן. לא יודעת עד כמה הם אמתיים או רק תאורתיים.

ואם אני כבר מביעה את דעתי, אז אני בהחלט ממליצה על קיטו, רק קחו בחשבון שקיטו זה הרבה הרבה מעבר לתפריט. יותר חשוב כאן לדעת ניואנסים קטנים מהם מורכבת תזונה קיטוגנית נכונה עם הכי פחות תופעות לוואי.

וזכרו פרט מאוד חשוב: סל קניות שמורכב מחומרי גלם נטו, בלי אוכל מעובד כבר - הרבה יותר בריא; אוכל שהכנתם בבית, בישלתם מאפס ולא התפתאתם להוציא מהמקפיא אוכל חצי מוכן או לאכול במסעדה של פאסט פוד - הוא כבר אוכל הרבה יותר בריא; אוכל שכבר ארוז עם רשימת מרכיבים מינימלית - הוא כבר יותר בריא מאוכל עם רשימת מרכיבים ארוכה; אוכל מופחת סוכרים ועמילנים הוא כבר הרבה יותר בריא. אז למי שקשה להתחיל מיד מקיטו הארד קור, תתחילו לפחות מזה וזה כבר ישפר את בריאותכם וצורת גופכם.

 

בריאות וגוף יפה לכולם!

 

נטלי

 

תגובות

רשומות פופולריות